DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

P A P O U Š C I - J P

Papoušek žlutoramenný
 

Chov paoušek žlutoramenný (hooded)

 


Ledňáček se zahnutým zobákem, takto bych charakterizoval tento létající drahokam.

Rok utekl 2015 jako voda a první dojmy z chovu jsou rozpačité:

Celkem jsem dovezl 9 kusů z Holandska a Belgie, poté jsem přes inzerci vyměnil 2 ks hoodedů, ještě v době kdy jsem netušil co budu mít za pohlaví.

Koncem léta 2015 se ptáci začali vybarvovat a už bylo zřejmější, jaké mám pohlaví u papoušků. Měl jsem celkem štěstí, protože jsem měl víc samic jako samců.

Mým velkým překvapením, bylo, že se již v září 2016 začali dva páry krmit i v době kdy nebyli ještě komplet přepeření. Všechny ptáky jsem označil barevnými rozlišovacími kroužky, abych měl jasno kdo s kým.

Bylo celkem jednoduché a poměrně rychlé prodat nezařazené ptáky, ponechal jsem si dva páry (co se vybrali) a jednu samičku do zálohy. Ptáky jsem prodával za 2500Kč ve stáří skoro dvou let.

Náhradní samička se ukázala jako výborný strategický tah, protože koncem září mi jedna samice začala rapidně chřadnout, jelikož jsem byl mimo domov asi týden, tak můj návrat domů byl celkem šok, samice se neudržela na bidle a jen pospávala v rohu voliéry. Z mých zkušeností od papoušků zpěvavých jsem si byl na 100% jist, že jsem o ni přišel. Každopádně jsem ji odchytil a odčervil přípravkem TOPED OVO a oddělil do zvláštní klece. K mámu podivu se samička zotavila do týdne. Jak jsem avizoval dříve, zpěvavý by na 100%uhynul. Za tu dobu co byla samice od samce, tak samec si z toho těžkou hlavu nedělal a začal intenzivně krmit náhradní samici.

V polovině října jsem ptáky přesunu do sklepních prostor a začal dávat naklíčené a prodlužoval den. Budky jsem instaloval dva rozdílné typy, ale obě vyhřívané:

 jeden – klasická budka od zpěvavých (35x20x20)

druhý – speciálně vyrobená budka pro hoodedy (do L se vstupním tunelem)

Pár č.2 (náhradní samice) začal okukovat budku (klasickou)a do tří týdnů zasedl na 3 vejce.

Zhruba po 10 dnech jsem provedl kontrolu oplozenosti a k mému úžasu všechna vajíčka byla plná! Začal jsem se pomalu těšit na mladé, ale má radost byla předčasná. Žádné z mláďat se nevyklubalo ze skořápky ven, tady jsem si myslel, že je to v důsledku mladých rodičů a první snůšky (opět jsem se mýlil).

Po odstranění snůšky ptáci už nezasedli.

Druhá pára se jen krmila, ale nezasedla vůbec i když o budku jevila zájem.

Další zlom v chovu nastal v lednu 2016, pár č.2 opět po půl roce zasedl na 3 vejce (oplozené) a asi s 3 týdenním zpožděním zasedl i pár č.1 4 vejce (oplozené). Ovšem situace se opakovala, jako v prvním případě žádné z mladých se nevyklubalo ven a zemřelo ve vajíčku. Nyní v polovině března ptáci o další zasednutí nejeví zájem i když se oba intenzivně krmí.

Závěr:

V dalším kole hnízdění se chci zaměřit na vyšší stupeň vlhkosti v hnízdě, tak uvidíme, jak dopadne další kolo hnízdění. JP

 

 

 

 

 

 

JP

 

CNW:Counter