DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

P A P O U Š C I - J P

Amandina diamantová

Diamantky...

Před někeloka lety jsem se pokoušel odchovat diamantky, respektive amandinu diamantovou. Tak po nějaké době se k nim vracím, protože se mi mutace líbí tak jsem si pořídil oranžové a skořicové. 
 
Amandina diamantová:
S chovem tohoto ptáčka jsem začal zhruba před pěti lety, kdy jsem na burze v Přerově sehnal 4 krasavce a doma je umístil do voliéry. Netrvalo dlouho a samci se začali ozývat dlouhým táhlým voláním. Samice vydávají jen kuňkavé zvuky. Jinak ve stáří asi 1/2 roku jsem nerozeznal pohlaví pouhým okem. Později kolem toku se mi zdá samec červenější zobáček a oko. Jinak je nádherné pozorovat tyto ptáky v toku, kdy samec se stéblem trávy dělá dřepy a volá samici. Ale k tomu se vrátím později.
Literatura uvádí, že se jedná o voliérového ptáčka, ovšem moje zkušenost je trochu jiná. Zkoušel jsem obě varianty odchovu. Ve voliéře 2,5x1x2 (DxŠxV) jsem umístil polootevřenou budku se standardními rozměry jako pro zebry. Budka byla schovaná pod větvičkou jalovce asi 3/4 výšce voliéry.  Ze startem do chovu má každý chovatel jiné zkušenosti, já osobně dávám jen zelené a vaječinu, kterou podávám v suchém stavu. Ptáci se dostali do toku a v budce si postavili hnízdečko. Samice začala snášet, ale byl problém se sezením nikdy nic nevyseděli, nevím jestli to bylo způsobeno nedostatečným klidem, nebo narušeným hnízdícím pudem. K podzimu jsem ptáky umístil do vnitřní voliéry 1x40x70 (DxŠxV), samice opět začala snášet vajíčka a já jedno umístil do hnízda zeber. Zebry odchovali diamantku bez problémů k dospělosti. Samotní ptáci nikdy nedokázali odchovat mladé. A to jsem měl dva páry. Po těchto zkušenostech jsem diamantky na nějakou dobu opustil a nyní bych chtěl pokračovat.                  
V zimě jsem měl umístěny ptáky ve vnitřních nevytápěných prostorách, kde se teplota pohybovala těsně nad bodem mrazu, ptáci byli čilý. Jen přes největší mrazy jsem temperoval  na +2 stupně.
JP 
 
 
 
CNW:Counter