Papoušek chocholatý
O papoušku chocholatém jsem nikdy nepřemýšlel, i když jako pravidelný čtenář časopisu jsem si o něm přečetl někdy v roce 2003 (to nevím přesně). Bylo to zajímavý čtení, ale byla to pro mě jen informace, kterou člověk jen registruje, ale nepřemýšlí o ní.
Loni v létě jsem byl na služební cestě v Praze a jako vždycky se snažím volnou chvilku vyplnit nějakou návštěvou u chovatele, tak i tentokrát. Navštívil jsem pana …. (nevím jestli ho můžu jmenovat), tento pán je vždycky vstřícný a otevřený, takové lidi mám rád. Kdysi jsem od něj kupoval papoušky zpěvavé modré opalíny a tato pára patřila k mým nejspolehlivějším, až loni mi padla samice (asi po dvou letech) a já sehnal už novou. Při prohlídce jeho voliér mi padly do oka papoušci chocholatí. Byl to pro mě šok, že vidím pro mě nedostupné ptáky a hlavě jsem je nikdy v život neviděl v reále. Prostě parádní ptáci, kteří byli pořád v pohybu a ve voliéře se furt něco dělo. Po delší diskusi s jejich chovem, jsem si uvědomil, že je to takový živý tvor, něco mezi penantem a kakarikem s minimálními nároky. Tento rozhovor mi zůstal dlouho v hlavě a začal přemýšlet, jak to udělat, aby lítali u mě va voliéře. Ať jsem počítal jak jsem počítal, prostě jsem na ně neměl a tak jsem to nechal plavat. To všechno do doby, než jsem položil na fauně dotaz ohledně chovu těchto papouchů. Někdo mi odpověděl, že je kdosi inzeroval a já nelenil a okamžitě jsem projel inzerci a opravdu bylo tam. Okamžitě jsem kontaktoval chovatele a zamluvil jsem si je. A začal kolotoč kde sehnat peníze, no nic se nedalo dělat musel jsem prodat i osvědčenou páru penantů a s mladýma jsem šel cenou dolů, abych ten ranec peněz sehnal.
Po čtrnácti dnech jsem měl peníze nachystaný a stačilo jen vyrazit. Jel jsem na druhý konec republiky pro vytoužené miláčky. Přivítal mě seriozní pán (nebudu jmenovat) a ochotně mi ukázal chov s tím, že mi dal vzorek krmení a dal pro začátek několik rad. Snad nejzásadnější problém u těchto krasavců je sestavení harmonizujícího páru. Ptáci byli rok staří a evidentně šli k sobě, toto se jen potvrdilo a pořád jsou spolu a u sebe. Je to krása, kterou ocení jen opravdoví chovatel a je radost je pozorovat. Osobně vydržím sedět u voliéry a pozoruji je i několik hodin (Švagr o mě říká že jsem zoofil…), je to opravdu podívaná, ptáci jsou pořád v pohybu a pořád někam lozí, něco prohlíží, zkoumají a oždibují. Dal jsem jim do voliéry shnilý pařez a úplně jej rozcupovali na kousíčky.
Papoušek chocholatý je nenáročný a otužilý papoušek a jeho chov bych přirovnal k chovu penantů, Dostávají pravidelně suchou míchanou směs pro střední papoušky. Přes léto dávám denně moučné červy cca 10ks na den, třikrát do týdne vaječnou míchanici Orlux, denně zelené krmení jako žabinec, pampelišku, jitrocel, řebříček, špenát, papriku….. je toho dost, ptáci milují maliny, jahody, třešně, jablka, hrušky, jako pochoutku dostávají denně jeden květ afrikánů. Jinak se jim ani nedivím, že potom ignorují proso a lesknici v misce. Přes zimu mají neustále k dispozici pomeranč. No za odměnu dostávají cedrové oříšky, které berou z ruky. V současné době se těším na jaro, až otevřu budku ….
1,0 vpravo a 0,1 vlevo
Na závěr vždycky dávám nějaké shrnutí a varování. Je to parádní papoušek, kterého si každý zamiluje. Další důležitá věc je CITES, kterému tento druh podléhá, s tímto jsem neměl žádné zkušenosti a měl jsem obavy. Samozřejmě zbytečně, je to absolutně jednoduché, jen dáte papíry na kraj kam spádově spadáte, na odbor životního prostředí, tady papoušky zaevidují, nebo přeevidují a papíry vrátí a to buď na počkání, nebo jako u mě to poslali do třech týdnů.
A snad nejdůležitější drahá zkušenost, vyhněte se kupování papoušků v zahraničí! Nevím jak to ti Němci, Holanďané a Rakušáci dělají, ale 90% ptáků padne během krátké doby, snad stres, snad změna prostředí, snad papoušci nerozumí česky, prostě nevím, ale je to tak. Kamarád koupil nádhernou samici papouška chocholatého a za měsíc padla a to z ničeho nic. Nebyl to ojedinělý případ, takto to dopadlo i se spoustou penantů. To je fakt. Jasně, že nechci nikoho strašit a nikomu to nepřeji, ale informovanost musí být. Jinak úplně nakonec a to jsem nikde nepsal cena těchto ptáků se pohybuje kolem 400-500 eur.
V roce 2012 jsem ukonči chov těchto krasavců, ale určitě se k nim ještě vrátím. JP